Az Bilinen Doğa Harikaları

1-Plitvice Gölleri

Az bilinen doğa harikaları ‘ndan Plitvice Gölleri Hırvatistan’da bulunmakta. Bu doğa harikasının tamı tamına 16 gölden oluşmaktadır ve her bir göl basamaklar ve şelalelerle birbirine bağlanmakta. Göllerin ve şelalelerin arasında bulunan ahşap yol turistlere muazzam bir görüntü sunmaktadır.

Az Bilinen Doğa Harikası

2-Zhangye Danxia

Çin‘deki bu milyonlarca yılda oluştuğu düşünülen kumtaşı şekilleri sanki devasa bir el bu alanda ebru sanatı çalışması yapmış görüntüsü vermektedir. 2011 yılında bir ulusal parka dönüştürülen Zhangye Danxia  Çin turizminin en gözde yerlerinden birisidir.

Az Bilinen Doğa Harikası

3-Çizgili Buzdağları

Az bilinen doğa harikasın ‘ndan olan bu buz dağları Antarktika bulunmaktadır. Bazıları beyaz veya mavi olabiliyorken bunlar mavi-beyaz çizgili görünümlere sahiptirler. Çizgilileri şaşırtıcı olduğu kadar büyüleyici bir görüntüsü vardır.
Az Bilinen Doğa Harikası

4-Iguazú Şelalesi

Brezilya ve Arjantin arasındaki sınırının parçası olan devasa Iguazu şelalesi güzelliğinin yanı sıra 80 metreden düşen sularıyla muazzam bir görüntüsü bulunmakta.

5-Hveravellir Kaplıcaları

Az bilinen doğa harikaları ‘ndan olan Hveravellir Kaplıcaları İzlanda bulunmaktatır. Jeotermal bir bölge olan Hveravellir’deki kaynak sular birçok havuzlar oluşturuyor. Havuzların bazıları  sıcak  bazılarına ise hem sıcak hem soğuk su aktığı için içerisinde yüzülebiliyor.

6-Kamış Flüt Mağarası

İsmini hemen dışında yetişen ve flüt yapmak için kullanılabilen sazlıklardan alan bu mağarada  oluşması binlerce yıl süren sarkıt ve dikitlerin yanı sıra bazı eski yazılarda görünmekte. Bu mağara rengarenk ışıklarla aydınlatılınca ortaya nefes kesici bir manzara meydana geliyor.

7-Moraine Gölü

Kanada’daki Moraine Gölü’nün her tarafı doğa harikaları ile doludur. Dağların arasında 3000 metre yükseklikte bir anda karşınıza çıkan bir göldür. Buzulların erimesiyle oluşan bir göldür ve türkuaz sularını gören herkesi büyümemektedir.

8-Devler Kaldırımı

İrlanda’nın yemyeşil sahiliyle ve  uçsuz bucaksız mavi okyanusun arasında bir bütün oluşturan  olağanüstü bazalt kayalıkları tam 60 milyon yıl önceki volkanik  faaliyet sonucu oluşmuştur.

Az Bilinen Doğa Harikası

9-Yedi Renkli Toprak

Az bilinen doğa harikaların ‘dan olan Yedi Renkli Toprak farklı renkteki kumların farklı katmanlar oluşturması sonucunda meydana gelmiştir. Toprağın renk cümbüşünün içinde kırmızı, kahverengi, mor, eflatun, yeşil, mavi ve sarı renklerini görülmektedir.

10-Côte d’Albâtre

130 km uzunluğunda ve 100 metre yüksekliğinde bembeyaz renkte uzandığı bir sahil şerididir. İşte burası Fransa’nın ünlü Côte d’Albâtre’ı  yani Türkçesi ile Kaymak taşı Sahilidir.
Günlük hayatınızda kullandığınız (Telefon,Bilgisayar,Ev Aletleri vb.)eşyaların’da özelliklerini bilmek istiyorsanız sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir