kategorilerimiz

Dünyanın En Az Nüfusa Sahip Ülkeler

Ana Sayfa Az Bilinen Dünyanın En Az Nüfusa Sahip Ülkeler

Dünyada Az Nüfusa Sahip Ülkeler

1-Sint Maarten

Dünyanın en az nüfusa sahip ülkelerin’den biri olan Sint Maarten Hollanda Krallığı’nı meydana getiren dört ülkeden birisidir. Karayipler’deki Saint Martin adasının %40’lık bölümünü kapsamaktadır ve nüfusu 37,429’dır.

Dünyada Az Nüfusa Sahip

2-Lihtenştayn

Dünyanın en az nüfusa sahip ülkelerin’den biri olan Lihtenştayn 160 km2 yüz ölçümüyle dünyanın en küçük ülkelerinden birisidir.İsviçre ve Avustralya arasında yer almaktadır ve nüfusu yaklaşık 36,157’dir.
Dünyada Az Nüfusa Sahip Ülkeler

3-San Marino

Güney Avrupa’da İtalya Yarımadasının Apenin Dağları’nın küçük bir tepesinde yer almaktadır. Nüfusu 31,887 olan bu ülkenin hiçbir deniz kıyısı yoktur ve  Avrupa’nın beş mikro devletinden birisidir.

Dünyada Az Nüfusa Sahip

4-Tuvalu

Dünyada az nüfusa sahip ülkeler’den biri olan Tuvalu Avustralya ve Hawaii’nin arasında yer almaktadır. Büyük Okyanus’ta 9 mercan adasından oluşmaktadır. Vatikan’dan sonra en az nüfusa sahip olan ülkedir ve nüfusu 11,323’dür. Birleşmiş Milletler üye olan en az nüfuslu ülkedir.

Dünyada Az Nüfusa Sahip

5-Nauru

Güney Pasifik okyanusunda bulunan bir ada ülkesidir ve eskiden Pleasant Adası olarak’ta bilinmektedir. Yaklaşık 9,945 nüfusa sahiptir. Nauru geçmişte 12 kabileye ev sahipliği yapmıştır ve resmi bayraklarında 12 yıldızda bu kabileleri temsil etmektedir.

Dünyada Az Nüfusa Sahip

6-Falkland Adaları

Güney Atlas Okyanusun’da Patagonya ‘nın 480 km doğusundaki takımadalardır ve yaklaşık 12 bin km yüz ölçümüne sahiptir. Bu adaların 3,000 nüfusu bulunmaktadır.  Okyanusal ve tundra iklimlerinin bulunan bu adalar 776 küçük adadan oluşmakta ve 700 metreye ulaşan dağ zincirleri’de vardır.

az nüfulu ülkeler

7-Vatikan

Vitakan Roma şehrinde bulunmaktadır. Dünyanın yüz ölçümü bakımından en küçük ülkesidir. Yerleşik nüfusu 500 civarındadır ve turistik yer olduğu için turistlerle beraber 1,500 rakamını bulmaktadır.

az nüfulu ülkeler

8-Pitcairn Adaları

Pitcairn adaları pasifik okyanusunun ortasında bulunur ve medeniyetten uzaktırlar. Bu adalarda ortalama 50 kişi yaşamaktadır. Bu adalarda 14 gün vizesiz kalınabilmektedir.

az nüfulu ülkeler

9-Monako

Dünyanın az nüfusa sahip ülkelerin’den biri olan Monako Avrupa’da Akdeniz kıyısında bulunan bir şehir devletidir. Nüfusu 35 kişi olan Monako Vatikandan sonra Dünyadaki ikinci bağımsız devlettir.

10-Sealand

Dünyanın az nüfusa sahip ülkelerin’den biri olan Sealand İngiltere’nin doğu kısmından 6 Mil uzaklıktadır ve 27 kisi nüfus bulunmaktadır. İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman uçaklarının saldırısını önlemek için 550 metrekarelik alana inşa edilmiştir.
Günlük hayatınızda kullandığınız (Telefon,Bilgisayar,Ev Aletleri vb.)eşyaların’da özelliklerini bilmek istiyorsanız sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın.

Yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Lütfen yorumunuzu Yazınız.
Lütfen isminizi giriniz.


En çok okunan yazılarımız

Samsung Note 9 Bilinmeyen Özellikleri

 1-Bluetooth İle 2 Cihaz Bağlama Samsung Note 9 'un bu özelliği ile birden fazla bluetooth cihaz bağlanabilirsiniz. Bu size bir yandan bluetooth hoparlör ve bluetooth...

Dacia Duster Bilinmeyen Özellikleri

1-Dacia Duster Yol Bilgisayarı Dacia Duster 'ın yol bilgisayarı sürüş sırasında aracınızın bazı bilgilerini içererek sürücü'ye kolay ve rahat bir yolculuk yapmanızı sağlar....

Xiaomi Mi 8 Bilinmeyen Özellikleri

1-Uyku Tasarruf Modu Xiaomi Mi 8 'in bu özelliği ile geceleri telefonunuzun şarjının daha az bitmesini sağlayabilirsiniz. Bu özellik için Ayarlar -> Pil -> Uygulamaların Pil...

Pantolondan Leke Nasıl Çıkar

1-Yağlı Boya Lekesi Pantolondan yağlı boya lekesini çıkarırken asla su kullanılmaz. Boyalar için üretilen tiner ve bakım ürünleri kumaş pantolonda daha etkili olur. Lekenin üzerine...

Sıra dışı 10 Hayvan ‘ın Bilinmeyen Özellikleri

1- Sivrisinek Sıra dışı 10 hayvan 'dan birisi sivrisinektir. Dünyada en çok insan ölümüne yol açan sinek türüdür. Günümüzde en çok Afrika'daki sivrisinek türleri sıtma...