Halıya Dökülen Çay Lekesi Nasıl Çıkar ?

Halıya Dökülen Çay Lekesi Nasıl Çıkar ?

1-Deterjanlı Ve Sirkeli Su

Halıya dökülen çay lekesi deterjan ve sirkeli su ile çıkarta bilirsiniz. Bu işlemde lekeye ne kadar hızlı müdahale ederseniz çıkması o kadar kalay olacaktır. Bir bez parçası ile halıya dökülen çay lekesinin fazlasını bastırarak bez parçasına emdirin ve bu işlemi yaparken lekeye çok fazla bastırmayın. Daha sonra deterjanlı ve sirkeli bir bardak su yapın ve  temiz bir bez parçasını batırın. Bu bez parçası ile lekeye dairesel hareketler ile ovalayın ve birkaç dakika bekleyin. Daha sonra temiz bir bez ile lekeli bölgedeki deterjanı temizleyin ve bu işlemi yaparken lekeli bölgeyi ıslatmamaya dikkat edin. En son işlem olarak lekeli bölgeyi bir peçete ile fazla suyunu alın ve kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra halının tamamını elektrikli süpürge ile süpürün.
2-Karbonatlı Su

Öncelikle bir kap içerisine bir fincan sıcak su ve bir paket karbonat ile bir karışım oluşturun. Yapmış olduğunuz karışımı lekeli bölgeye dökün ve bir süre bekleyiniz. Daha sonra lekeli bölgeyi bir bez ile ovalayarak temizleyin.

Halıdan Leke Naıl Çıkarılır Halıya Dökülen Çay Lekesi Nasıl Çıkar ?

3-Beyaz Sirkeli Su

Halıya dökülen çay lekesi beyaz sirkeli su yardımı ile çok kolay çıkacaktır. Öncelikle beyaz sirke ve sıcak su ile bir karışım oluşturun. Daha sonra bu hazırlamış olduğunuz karışımı püskürme özelliği olan bir şişeye doldurun ve lekeli bölgeye bu karışımı bir kaç kere püskürtün. 5 dk. sonra temiz bir bez yardımı ile lekeli bölgeyi temizleyin. Eğer ilk işlem sonrasında leke kaldı ise bu işlemi tekrar edin.

4-Maden Suyu

Eğer halıdaki çay lekesi kurudu ise lekeli bölgeye maden suyu dökün ve birkaç dakika kadar bekleyin. Bir miktar sonra halıdaki lekeli bölge köpürmeye başlayacaktır. En son işlem olarak nemli bir bez yardımı ile halıdaki lekeyi temizleyin.

5-Karbonat Tozu

Halıya dökülen çay lekesi karbonat tozu ile çok kolay çıkacaktır. İlk olarak dökülen çay lekesini bir peçete yardımı ile iyice kurulayın. Daha sonra bir kabın içerisine karbonat tozu dökün ve nemli bir bezi önce karbonat tozuna bastırın. Daha sonra karbonatlı bezi halıdaki lekeli bölgeye bastırarak uygulayın ve soğuk su ile durulayın. Bu işlemi leke çıkana kadar tekrar edin. Leke çıktığı zaman ıslak bölgeye kuru bez yerleştirin ve bir eşya yardımı ile baskı uygulayarak bir gece bekletin. Bir gece bekledikten sonra elektrikli süpürge ile bölgeyi iyice süpürün.

Halıya Dökülen Çay Lekesi Nasıl Çıkar ?

6-Tuz

Bu işlemi halıya çay döküldükten sonra hemen uygulayınız. Dökülen çay lekesinin üstüne hemen bir miktar tuz dökün ve bölgeyi soğuk su ile yada ıslatılmış bez ile durulayın. Bu işlemi leke iyice çıkana kadar deneyin.
Günlük hayatınızda kullandığınız (Telefon,Bilgisayar,Ev Aletleri vb.)eşyaların’da özelliklerini bilmek istiyorsanız sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir