Kumaştan Leke Nasıl Çıkar

Ana Sayfa Günlük Hayat Kumaştan Leke Nasıl Çıkar

Kumaş Leke

1-Küf Lekesi

Temiz bir diş fırcası ile küflü bölgeyi fırçalayın. Daha sonra kumaşın etiketindeki  talimatlara göre en sıcak suda makinada yıkayın ve leke çıkacaktır.

2-Oje Lekesi

Keskin olmayan bir alet ile fazla olan Ojeyi dikkatlice alın ve giydiğinizde görünmeyecek bir kısımda asetonu deneyin ve kıyafetin renginin solmadığından emin olun. Eğer kıyafetiniz solmadıysa bez veya pamuk parçasına aseton dökün ve lekeyi sert olmayacak şekilde hafif  dokunuşlarla çıkarın. Eğer leke çıkmadıysa yeni bir bez veya pamuk parçası ile işlemi tekrarlayın ve leke çıktığı zaman kıyafeti kurumaya bırakın.
3-Kına Lekesi

Kuruyan kınanın fazlasını kazıtın ve sonra lekeli bölgeye kusursuz leke çıkarma gücüne sahip sıvı deterjan dökün ve ardından kumaş yıkanmalıdır.

Kumaş Leke

4-Boya Lekesi

Bir kaşık ya da ıspatula yardımıyla kumaşın üzerindeki boya kalıntısını kazıyın. Aynı oranında sıvı el sabunu ve bulaşık deterjanını karıştırın. Bir parça süngeri deterjana batırıp 1-2 dakika boyunca lekenin üzerine baskı uygulayarak tampon yapın. Daha sonar ılık su ile lekeli bölgeyi durulayın. Eğer leke çıkmadıysa leke tamamen temizleninceye kadar aynı işlemi tekrar edin.

5-Yağ Lekesi

Pamuklu kumaşlarda yağ lekesinin üzerine az miktarda sıvı deterjan dökün ve  bastırmadan ovalayın. İsterseniz lekenin büyüklüğüne ve yoğunluğuna göre yaklaşık 30 dakika boyunca bekletebilirsiniz. Daha sonra suyla durulayın ve giysinizin etiketindeki talimatlara göre  makinede yakı ayın.

6-Mum Lekesi

Dökülen mumun iyice kurumasını bekleyin. Dökülen mum lekesi kuruduktan sonra bir buzu lekenin üstünde iyice gezdirin ve daha sonra elinizle ovalmanız yeterlidir.

Kumaş Leke

7-Etiket Yapışkanı

Etiket yapışkanı için birkaç değişik yöntem deneyebilirsiniz.Bunlar

  1. Ütü Kullanın :İlk olarak bir kumaş parçasını yapışkanlı kısmın üzerine koyun ve bunun üzerinde ütüyü gezdirin. Ütünün sıcaklığı ile birlikte yapışkan üsteki kumaşa geçer. Bu işlemin birkaç kez yapılması ile yapışkan maddeden kolayca kurtulabilirsiniz.
  2. Sıcak Suda Bekletin:Bir sıcak su içerisinde doğal sabunu iyice köpürtün ve içerisine yapışkan maddeyi çıkarmak istediğiniz kıyafetinizi koyup bir süre bekleyin. Daha soran kıyafeti yıkama koşullarına göre yıkayın.
  3. Kimyasal Madde Kullanımı:Kimyasal çözücü maddeler ya da kir çıkarıcı maddeler kullanın ve etiket yapışkanının yapışkanlık özelliklerinde azalma olacaktır. Bu işlem için bir iki kez yıkama işleminin uygulanması gerekir.
Kumaşlara dökülen lekelere çözümlerimiz bu kadar.Daha fazla bilgi edinmek için sayfamızı sık sık ziyaret edebilirsiniz.

Günlük hayatınızda kullandığınız (Telefon,Bilgisayar,Ev Aletleri vb.)eşyaların’da özelliklerini bilmek istiyorsanız sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın.

Yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Lütfen yorumunuzu Yazınız.
Lütfen isminizi giriniz.


En çok okunan yazılarımız

Honda Civic Bilinmeyen Özellikleri

1-Gizli Menü Honda Civic 'in gizli menüsünü bu işlem ile açabilirsiniz. Aracınızın gizli menüsünü açmak için teybinizin Ekran Parlaklığı Tuşu - Güç Tuşu ve Menü...

Ford Fiesta Bilinmeyen Özellikleri

1-Otoban Sinyali Ford Fiesta 'nın bu özelliği otobanda seyir halinde iken yaparak daha rahat araç sollayabilirsiniz. Bu özelliği yapmak için sinyal kolunu az şekilde istediğiniz...

Fiat Egea Bilinmeyen Özellikleri

1-Otomatik Kapı Kilidi Fiat Egea 'nın bu özelliği ile aracınız hareket ettiği zaman kapıları otomatik kilitleyebilir ve durduğu zaman kapıları otomatik açabilirsiniz. Bu özellik için...

Opel Astra Bilinmeyen Özellikleri

1-Eve Giriş Aydınlatması Opel Astra 'da bu özelliği yaparak akşamları önünüzü aydınlatarak rahatça evinize giriş yapabilirsiniz. Bu özellik için arabadan inerken bir kere selektör ışıklarını...

Volkswagen Polo Bilinmeyen Özellikleri

1-Anahtarla Cam Açma/Kapama Volkswagen Polo 'da eğer arabanızdan çıktığınız zaman camlarınızı açık unuttuysanız arabanızın kilitleme tuşuna 3 saniyeden fazla bastığınız zaman camlarınız otomatik olarak kapanacaktır....