Ana Sayfa Günlük Hayat Kumaştan Leke Nasıl Çıkar

Kumaştan Leke Nasıl Çıkar

Kumaş Leke

1-Küf Lekesi

Temiz bir diş fırcası ile küflü bölgeyi fırçalayın. Daha sonra kumaşın etiketindeki  talimatlara göre en sıcak suda makinada yıkayın ve leke çıkacaktır.

2-Oje Lekesi

Keskin olmayan bir alet ile fazla olan Ojeyi dikkatlice alın ve giydiğinizde görünmeyecek bir kısımda asetonu deneyin ve kıyafetin renginin solmadığından emin olun. Eğer kıyafetiniz solmadıysa bez veya pamuk parçasına aseton dökün ve lekeyi sert olmayacak şekilde hafif  dokunuşlarla çıkarın. Eğer leke çıkmadıysa yeni bir bez veya pamuk parçası ile işlemi tekrarlayın ve leke çıktığı zaman kıyafeti kurumaya bırakın.
3-Kına Lekesi

Kuruyan kınanın fazlasını kazıtın ve sonra lekeli bölgeye kusursuz leke çıkarma gücüne sahip sıvı deterjan dökün ve ardından kumaş yıkanmalıdır.

Kumaş Leke

4-Boya Lekesi

Bir kaşık ya da ıspatula yardımıyla kumaşın üzerindeki boya kalıntısını kazıyın. Aynı oranında sıvı el sabunu ve bulaşık deterjanını karıştırın. Bir parça süngeri deterjana batırıp 1-2 dakika boyunca lekenin üzerine baskı uygulayarak tampon yapın. Daha sonar ılık su ile lekeli bölgeyi durulayın. Eğer leke çıkmadıysa leke tamamen temizleninceye kadar aynı işlemi tekrar edin.

5-Yağ Lekesi

Pamuklu kumaşlarda yağ lekesinin üzerine az miktarda sıvı deterjan dökün ve  bastırmadan ovalayın. İsterseniz lekenin büyüklüğüne ve yoğunluğuna göre yaklaşık 30 dakika boyunca bekletebilirsiniz. Daha sonra suyla durulayın ve giysinizin etiketindeki talimatlara göre  makinede yakı ayın.

6-Mum Lekesi

Dökülen mumun iyice kurumasını bekleyin. Dökülen mum lekesi kuruduktan sonra bir buzu lekenin üstünde iyice gezdirin ve daha sonra elinizle ovalmanız yeterlidir.

Kumaş Leke

7-Etiket Yapışkanı

Etiket yapışkanı için birkaç değişik yöntem deneyebilirsiniz.Bunlar

  1. Ütü Kullanın :İlk olarak bir kumaş parçasını yapışkanlı kısmın üzerine koyun ve bunun üzerinde ütüyü gezdirin. Ütünün sıcaklığı ile birlikte yapışkan üsteki kumaşa geçer. Bu işlemin birkaç kez yapılması ile yapışkan maddeden kolayca kurtulabilirsiniz.
  2. Sıcak Suda Bekletin:Bir sıcak su içerisinde doğal sabunu iyice köpürtün ve içerisine yapışkan maddeyi çıkarmak istediğiniz kıyafetinizi koyup bir süre bekleyin. Daha soran kıyafeti yıkama koşullarına göre yıkayın.
  3. Kimyasal Madde Kullanımı:Kimyasal çözücü maddeler ya da kir çıkarıcı maddeler kullanın ve etiket yapışkanının yapışkanlık özelliklerinde azalma olacaktır. Bu işlem için bir iki kez yıkama işleminin uygulanması gerekir.
Kumaşlara dökülen lekelere çözümlerimiz bu kadar.Daha fazla bilgi edinmek için sayfamızı sık sık ziyaret edebilirsiniz.

Günlük hayatınızda kullandığınız (Telefon,Bilgisayar,Ev Aletleri vb.)eşyaların’da özelliklerini bilmek istiyorsanız sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın.

Yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Lütfen yorumunuzu Yazınız.
Lütfen isminizi giriniz.


En çok okunan yazılarımız

Samsung Note 9 Bilinmeyen Özellikleri

 1-Bluetooth İle 2 Cihaz Bağlama Samsung Note 9 'un bu özelliği ile birden fazla bluetooth cihaz bağlanabilirsiniz. Bu size bir yandan bluetooth hoparlör ve bluetooth...

Dacia Duster Bilinmeyen Özellikleri

1-Dacia Duster Yol Bilgisayarı Dacia Duster 'ın yol bilgisayarı sürüş sırasında aracınızın bazı bilgilerini içererek sürücü'ye kolay ve rahat bir yolculuk yapmanızı sağlar....

Xiaomi Mi 8 Bilinmeyen Özellikleri

1-Uyku Tasarruf Modu Xiaomi Mi 8 'in bu özelliği ile geceleri telefonunuzun şarjının daha az bitmesini sağlayabilirsiniz. Bu özellik için Ayarlar -> Pil -> Uygulamaların Pil...

Sıra dışı 10 Hayvan ‘ın Bilinmeyen Özellikleri

1- Sivrisinek Sıra dışı 10 hayvan 'dan birisi sivrisinektir. Dünyada en çok insan ölümüne yol açan sinek türüdür. Günümüzde en çok Afrika'daki sivrisinek türleri sıtma...

Pantolondan Leke Nasıl Çıkar

1-Yağlı Boya Lekesi Pantolondan yağlı boya lekesini çıkarırken asla su kullanılmaz. Boyalar için üretilen tiner ve bakım ürünleri kumaş pantolonda daha etkili olur. Lekenin üzerine...