kategorilerimiz

Sadece Türkiye’de Yetişen Bitki Türleri

Ana Sayfa Az Bilinen Sadece Türkiye'de Yetişen Bitki Türleri

Sadece Türkiye'de Yetişen Bitki Türleri

1-Kral Eğreltisi

Sadece Türkiye’de yetişen bitki türlerinden biri olan Kral Eğreltisi Karadeniz bölgesi olmak üzere ülkemizdeki nemli topraklarda bulunmaktadır. Dere kenarı, bataklık, nemli çayırlarda sık sık görülmektedir. Çok yıllık bitkilerden olmakta ve Temmuz ile Ağustos aylarından itibaren olgunlaşmaya başlamaktadır.

2-Sütlegengiller

Bu bitki türünün 240 cinsi ve 6 bin civarında türü bulunmaktadır ve tropik türleri çalılar yada ağaçlardır. Çoğunlukla dallanmış süt boruları bulunmaktadır ve yaprakları sarmal veya dekussat dizilişlidir ve bazı türlerin yaprakları diken halindedir.
3-Kazdağı Göknarı

Bu bitki türü sadece karadağ’da yetişmektedir ve boyu 30 metreye kadar uzayabilmektedir. Tomurcukları bol reçineli ve yan sürgünlerin uçlarındaki tomurcuk sayısı 5 ile 7 arasındadır. Bunların sürgün üzerinde dik durmaktadırlar ve boyları 15 ile 20 cm arasındadır. Dışları silindir şeklinde ve dış pulları iç pullarından daha uzundur ve uçları geriye doğruda kıvrıktır. Yaşlı olan ağaçların kabuğu kalın ve çatlaktır.

Sadece Türkiye'de Yetişen Bitki Türleri

4-Sevgi Çiçeği

Sadece Türkiye’de yetişen bitki türlerinden biri olan Sevi Çiçeği Halk arasında Yanar Döner, Peygamber Çiçeği, Hasırcı Çiçeği olarak’ta bilinmektedir. Bu bitkinin nesli tarım ilaçlarından dolayı tükenmekte olmasından dolayı koruma altına alınmıştır.

5-Kapadokya Soğanı

Bu bitki türü kayalık ve ormanlık alanları sevmektedir. Yerden yüksekliği 30 ile 40 cm arasındadır. 900 ile 1400 metre yükseklikler yetişmesi için uygundur. Pembeye benzeyen çiçekleri olgunlaştığı zaman beyaz rengi almaktadır. Haziran ve Ağustos ayları arası çiçeklenir.

6-Zambakgiller

Sadece Türkiye’de yetişen bitki türlerinden biri olan Zambakgiller 430 farklı türü bulunur ve en sık Manisa’da bulunmaktadır. Mayıs ayının başları ve haziran ayında çiçek açarlar. Yaprakları şeritsi ve yassı yapıdadır.

Sadece Türkiye'de Yetişen Bitki Türleri

7-Antalya Çiğdemi

Adından’da anlaşılan bitki türü sadece Antalya’da bulunmaktadır. Puercus ormanlarından dağınık halde bulunmaktadırlar. Bu bitki türü Ekin ayından Aralık ayına kadar çiçek açarlar ve aynı kökten yıllarca filiz verebilirler.

8- Datça Hurması

Sadece Türkiye’de yetişen bitki türlerinden biri olan Datça Hurması Teke Yarımadası ve Datça’da yetişen bir bitki türüdür. Ağaç ortalama 10 ile 15 metre arasındadır ve meyveleri 1.5 cm boyunda ve sarı ile kahverengi renkler arasında bir tona sahiptir. Bu ağaçlar rüzgardan olumsuz etkilenirler ve genellikle derin vadilerde bulunmaktadırlar.

9-Ters Lale

Sadece Türkiye’de yetişen bitki türlerinden biri olan Ters Lalesi Anadolu bölgesinde sık sık rastlanmaktadır ve en çok Hakkari ile Van bölgesinde yetişmektedir.  Her dalında 6 yaprak bulunur ve boyları yaklaşık 70 cm kadar  uzamaktadır.

10-Anadolu Karanfili

500 ile 2200 metre yükseklikte kayalık ve taşlık yerlerde yetişmektedir. Haziran ve Temmuz ayları arasında çiçek açan bir bitki türüdür.
Günlük hayatınızda kullandığınız (Telefon,Bilgisayar,Ev Aletleri vb.)eşyaların’da özelliklerini bilmek istiyorsanız sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın.

Yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Lütfen yorumunuzu Yazınız.
Lütfen isminizi giriniz.


En çok okunan yazılarımız

Samsung Note 9 Bilinmeyen Özellikleri

 1-Bluetooth İle 2 Cihaz Bağlama Samsung Note 9 'un bu özelliği ile birden fazla bluetooth cihaz bağlanabilirsiniz. Bu size bir yandan bluetooth hoparlör ve bluetooth...

Dacia Duster Bilinmeyen Özellikleri

1-Dacia Duster Yol Bilgisayarı Dacia Duster 'ın yol bilgisayarı sürüş sırasında aracınızın bazı bilgilerini içererek sürücü'ye kolay ve rahat bir yolculuk yapmanızı sağlar....

Xiaomi Mi 8 Bilinmeyen Özellikleri

1-Uyku Tasarruf Modu Xiaomi Mi 8 'in bu özelliği ile geceleri telefonunuzun şarjının daha az bitmesini sağlayabilirsiniz. Bu özellik için Ayarlar -> Pil -> Uygulamaların Pil...

Pantolondan Leke Nasıl Çıkar

1-Yağlı Boya Lekesi Pantolondan yağlı boya lekesini çıkarırken asla su kullanılmaz. Boyalar için üretilen tiner ve bakım ürünleri kumaş pantolonda daha etkili olur. Lekenin üzerine...

Sıra dışı 10 Hayvan ‘ın Bilinmeyen Özellikleri

1- Sivrisinek Sıra dışı 10 hayvan 'dan birisi sivrisinektir. Dünyada en çok insan ölümüne yol açan sinek türüdür. Günümüzde en çok Afrika'daki sivrisinek türleri sıtma...