Türkiye’de Az Bilinen Hayvanlar

Ana Sayfa Az Bilinen Türkiye'de Az Bilinen Hayvanlar

Türkiye'de Az Görülen Hayvan Türleri

1-Kara Kulak

Türkiye’de Az bilinen hayvanlar sırasında olan Kara Kulak Anadolu’nun en sevimli ve yırtıcı kedilerinden biridir ve Karakulak step vaşağı olarak’ta bilinmektedir. Kendinden 2-3 kat büyüklükteki avları avlayabilen 4-5 metre kadar zıplaya bilen çok güçlü arka bacaklara sahiptir. Şekilleri aslanı anımsatmaktadır ama püsküllü kulakları ve gözlerinden bununa kadar inen siyah çizgilere sahiptir.

2-Oklu Kirpi

Bu kirpiler Türkiye’nin güneyinde ve Marmara bölgesinde yaşamaktadırlar. Bu kirpiler diğer kirpiler’den farklı olarak daha büyük gövdeye, daha uzun dikenlere ve daha farklı renklere sahiptirler. Bu kirpiler oklarını fırlatmazlar tehdit algıladıkları zaman oklarını kabartıp birbirlerine vurarak ses çıkartırlar.
3-Mezopotamya Mavisi

Bu kelebek türünün Adana, Kahramanmaraş, Malatya, Adıyaman, Mardin ve Erzincan daha önce görülmüştür. Popülasyon büyüklüğü 100 ile 500  birey arısında olduğu tahmin edilmektedir. Bu kelebek Mezopotamya Çok Gözlüsü olarak’ta bilinmektedir.

Türkiye'de Az Görülen Hayvan Türleri

4-Toy

Bu hayvanlar sürüler halinde beslenirler ve Türkiye’nin bir çok yerinde görünmektedir. Boyları 75 ve 100 cm kanat açıklığı 2 ve 2,50 metre arasındadır ve Türkiye’de yaşayan en ağır kara kuşudur. Doğada çok iyi kamufle olan ve bulması çok zor olan bir kuştur.

5-Sakallı Akbaba

Bu kuş türü Türkiye’de kayalık alanlara, büyük vadilerde ve kısal alanlarda insanlardan uzak yaşamaktadırlar ve görülmesi ne zor kuş türlerindendir. Normal akbabalardan farklı olarak leşten arta kalan kemikleri bütün halde yutar ve yutamadıklarını yukarıdan aşağıya atarak parçalar ve öyle yer.

6-Kızılca Kurbağası

Türkiye’de Az bilinen hayvanlar sırasında olan Kızılca Kurbağası kırmızı kurbağa olarak bilinmektedir ve geceleri aktif olarak ormanda yaşamaktadır. Bu kurbağada bazen kırmızıya bazen sarıya yakın karın tarafında leke bulunmaktadır. Tehlike anında aniden dönerek bir ürkütme hakareti ve ölü taklitti yapmaktadır.

Türkiye'de Az Görülen Hayvan Türleri

7-Saz Kedisi

Türkiye’de Az bilinen hayvanlar sırasında olan Saz Kedisi İç Anadolu dahil bir çok bölgede yaşamaktadır ve bu kedinin nesli tükenmektedir. Bu kedi türü daha çok sazlık ve sulak alanlarda yaşmaktadır ve kırmızı burnu, açık kum rengi postu bulunmaktadır. Bu Saz Kedisini görmek çok zordur sizi fark ettiği anda kamufle olarak çok hızlı bir şekilde siz görmeden gitmiş olur.
Günlük hayatınızda kullandığınız (Telefon,Bilgisayar,Ev Aletleri vb.)eşyaların’da özelliklerini bilmek istiyorsanız sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın.

Yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Lütfen yorumunuzu Yazınız.
Lütfen isminizi giriniz.


En çok okunan yazılarımız

Dacia Duster Bilinmeyen Özellikleri

1-Dacia Duster Yol Bilgisayarı Dacia Duster 'ın yol bilgisayarı sürüş sırasında aracınızın bazı bilgilerini içererek sürücü'ye kolay ve rahat bir yolculuk yapmanızı sağlar....

Xiaomi Mi 8 Bilinmeyen Özellikleri

1-Uyku Tasarruf Modu Xiaomi Mi 8 'in bu özelliği ile geceleri telefonunuzun şarjının daha az bitmesini sağlayabilirsiniz. Bu özellik için Ayarlar -> Pil -> Uygulamaların Pil...

Samsung Note 9 Bilinmeyen Özellikleri

 1-Bluetooth İle 2 Cihaz Bağlama Samsung Note 9 'un bu özelliği ile birden fazla bluetooth cihaz bağlanabilirsiniz. Bu size bir yandan bluetooth hoparlör ve bluetooth...

Pantolondan Leke Nasıl Çıkar

1-Yağlı Boya Lekesi Pantolondan yağlı boya lekesini çıkarırken asla su kullanılmaz. Boyalar için üretilen tiner ve bakım ürünleri kumaş pantolonda daha etkili olur. Lekenin üzerine...

Ford Fiesta Bilinmeyen Özellikleri

1-Otoban Sinyali Ford Fiesta 'nın bu özelliği otobanda seyir halinde iken yaparak daha rahat araç sollayabilirsiniz. Bu özelliği yapmak için sinyal kolunu az şekilde istediğiniz...