Windows XP Bilinmeyen Özellikleri

Windows XP

1-Başlangıçta Çalışan Gereksiz Programları Kapatma

Windows XP ‘de bulunan Sistem Yapılandırma Yardımcı Programı ile başlangıçta çalışan gereksiz programları kapatarak  sistemin açılışını hızlandırabilirsiniz. Bu işlem için Başlat -> Çalıştır ekranını açın (msconfig) kodunu girin. Açılan pencerede Başlangıç sekmesine geçin ve bilgisayarınızın başlangıcında açılan programların listesinini göreceksiniz. Burada ihtiyacınız olmayan programları devre dışı bırakabilirsiniz.
2-Az Görsel Efekt = Yüksek Performans

Windows XP ‘de bu özellik ile gereksiz efektleri kaldırıp bilgisayarınızdan daha iyi performans alabilirsiniz. Bu özellik için Bilgisayarım üzeride sağ tık -> Özellikler -> Gelişmiş menüsünü açın ve Performans ta bulunan Ayarlar kısmına girin. Bu menüden pencerelerin animasyonla küçülüp büyümesini, fare işaret çisinin gölgesini, veya sürükleme esnasında pencere içeriğinin görüntülenmesi gibi birçok efekti aktif edebilir veya etkisiz hale getirebilirsiniz. Veya bunlarla uğraşmayıp  En iyi performans için ayarla kısmında kullanabilirsiniz.

Windows XP

3-Dosyaları Şifreleme

Eğer bir dosyanızda özel şeyleriniz bulunuyorsa ve bunları başkasının göremesiniz istemiyorsanız o klasörü şifreleyebilirsiniz. Bu özellik için dosya veya klasör üzerinde sağ tık -> Özellikler -> Gelişmiş -> veriyi korumak için şifrele seçeneğini işaretleyin tamam tuşuna basıp uygula deyin. Şifrelenmiş klasör veya dosyaların ismi yeşil renkte ile görünecektir.

4-Disk Yönetimi

Bu özellik için Arama kısmında Yönetimsel Araçları kısmını açın ve burada Bilgisayar Yönetimi -> Disk Yönetimi kısmını açın ve burada şu işlemleri yapabilirsiniz.

  1. Disk Birleştirme : Eğer bilgisayarınıza format attığınız zaman diskleri yanlış ölçüde büyüdüyseniz buradan tekrar formatsız ayarlayabilirsiniz.
  2. Daha Hızlı Arama : Dosya ve klasörlerinizi standart aramadan çok daha hızlı ve isabetli olarak bulabilirsiniz.

Windows XP

5-Disk Harflerini Düzenleme

Bu özellik ile istediğiniz disk bölümüne istediğiniz harfi atayabilirsiniz. Bu özellik için Arama kısmında Yönetimsel Araçları kısmını açın ve burada Bilgisayar Yönetimi -> Disk Yönetimi kısmını açın ve burada hangi bölümün harfini değiştirecekseniz o bölüm üzerinde sağ tık yapın ve Sürücü Harfi ve Yolu Değiştir deyip Ekle dediğin ve hangi harfi istiyorsanız o harfi bu bölmeye atamış olacaksınız. Burada şuna dikkat edin önceden yüklediğiniz programlar hedef sürücüyü harfi ile kaydettiği için önceden başka bir diske ait olan harfi kullanmamaya dikkat etmelisiniz.
Windows XP’in özellikleri bu kadar.Daha fazla bilgi edinmek için sayfamızı sık sık ziyaret edebilirsiniz.

Günlük hayatınızda kullandığınız (Telefon,Bilgisayar,Ev Aletleri vb.)eşyaların’da özelliklerini bilmek istiyorsanız sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir